تهران در آستانه فلج شدن با «آلودگی و سوخت بنجل»

امروز میخواستم مطلبی درمورد الودگی هوا بنویسم تا اینکه این مطلب را از سایت جوان خواندم.گفتم جانا سخن از زبان ما میگویی

""

ما روزنامه‌نگارها و اهالی رسانه هم دیگر خجالت می‌کشیم از آلودگی هوا، برای آلودگی هوا و درباره آلودگی هوا بگوییم و بنویسیم از بس که این قصه، نخ نما، عادی، ادامه‌دار و طبیعی شده است!

شر آلودگی از سر پایتخت‌نشین‌ها کم نمی‌شود! دوباره آلودگی هوا به تهران برگشت و همه جا- به جز بیمارستان‌ها- را به تعطیلی کشاند.

تاکتیک مدیران در برابر شرایط اضطرار آلودگی، دیگر برای هر کودک دبستانی هم قابل حدس و پیش‌بینی است؛ تعطیلی!

گویا مدیران به این عقب‌نشینی و اعتراف به شکست در برابر ذرات کثیف معلق در هوا معتاد شده‌اند! گویا شرطی شده‌اند که تا هوا آلوده می‌شود، تهران را تعطیل کنند!

تهرانی‌ها هم گویا شرطی شده‌اند که تا هوا کثیف می‌شود، انتظار تعطیلی شهر را داشته باشند! این همگرایی مردم و مسئولان واقعاً قابل تحسین است! 

در کنار اینها، بنا به اعلام سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، ۶۵ هزار خودرو در طرح زوج و فرد از درب منازل، جریمه شده‌اند و این یعنی اینکه خود شهروندان هم رعایت نمی‌کنند و برایشان مهم نیست که آلودگی به درجه مرگ آفرینی رسیده است.

از سوی دیگر، در شرایطی که باید سوخت خودروها استاندارد یورو ۴ و ۵ باشد، خودروهای بی‌کیفیتی که در داخل ساخته می‌شود هنوز با سوخت بی‌کیفیت زیر یورو ۳ تغذیه می‌شوند!

نه گوش خودروسازها بدهکار است و نه گوش ناظران بر تولید بنزین! با این حال، محمدعلی شاعری، معاون سازمان حفاظت از محیط زیست هم چند روز پیش اعلام کرد خودروسازها به جای عمل به وظیفه اصلی خود برای تولید خودروهای دارای قابلیت تغذیه با سوخت یورو ۴، رو به کاغذبازی و اتلاف وقت آورده‌اند و از انجام وظیفه خود طفره می‌روند!

اصلاً هم مهم نیست که فقط در سال گذشته، نزدیک به ۵ هزار تهرانی در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند.

اصلاً هم مهم نیست که آلودگی هوا، بر زنان باردار و کودکان تأثیرات مخربی همچون سقط جنین، ناقص به دنیا آمدن کودک، اختلالات مغزی و روانی و بیماری‌های تنفسی را برجای می‌گذارد!

اصلاً هم مهم نیست که سالمندان باید از ترس آلودگی در خانه حبس شوند. 

سالمندان به جای خود، اصلاً هم مهم نیست که همه باید در خانه حبس شوند و همه جا تعطیل شود! زبان رسانه‌ها دیگر مو درآورده!

چقدر باید رسانه‌های جمعی فریاد بزنند که سوخت خودروها بنجل است، خودروها بنجل‌تر است و آلودگی در حال فلج کردن تهران است؟!

چقدر باید رسانه‌ها فریاد بزنند که تهران در حال معلول شدن و اختلال جدی است؟! علاوه بر اینها، دولت هم در اجرای طرح مهاجرت معکوس از تهران شکست خورد و این پروژه ناکام ماند.

اما در شرایط کنونی، برای جلوگیری از بروز یک حادثه دردناک در اثر آلودگی، یکی از بهترین راهکارها، «باز اجرای طرح مهاجرت معکوس» از پایتخت است. آیا دولت هنوز انگیزه‌ای برای این کار دارد؟! 

 

""

/ 0 نظر / 12 بازدید